logo

Bio

Narodila se roku 1985 v Praze. Zatímco k poezii ji mohl dovést bohatý vnitřní svět plný fantazie vytvořený už v dětských letech, nebo snad geny po Janu Skácelovi, fotografické oko nejspíš získala po příbuzných, kteří se prosadili ve výtvarném umění. Ať to byli malíři Michal Ranný, Emanuel Ranný, nebo otec Mojmír – architekt.

Na škole navštěvovala tvůrčí dílny fotografie pod vedením Štěpána Hona a Jiřího Ernesta. V psaní poezie ji na ten správný směr navedl profesor Václav Vokolek, český spisovatel, publicista a malíř.

Její básně byly publikovány ve školních almanaších poezie. V roce 2009 na vlastní náklady vydala limitovanou edici své první knížky Můj svět, kde se objevily fotografie i básně. Toto spojení jí bylo natolik blízké, že podobným stylem tvoří dodnes. Neurčité obrazy světa doplňují konkrétní slova, která dotváří celkový význam.

Jako výběr z bakalářské práce vznikla druhá knížka s názvem Snůška kultovních zážitků. Práci vedl pedagog, publicista a recitátor Miroslav Kovářík, který si také poezii Terezy Hirth Ranné vybral jako předlohu pro recitování v pořadu Zelené peří na Českém rozhlasu 2.

Koncem roku 2010 připravila Tereza Hirth Ranná výstavu Svět v detailech. V rámci ní vznikla třetí kniha, pojmenovaná jednoduše 2010.

Výstava Svět v detailech stále putuje po kavárnách a galeriích českých měst.